• Čo je to etwinning a ako sa s ním učíme

• V tomto školskom roku sa aj naša škola stala vďaka šikovným deťom zo 6.A súčasťou najväčšej komunity škôl v Európe pracujúcej pod značkou etwinning. Tento projekt už niekoľko rokov umožňuje žiakom z rôznych škôl v celej Európe spájať sa na diaľku, komunikovať v bezpečnom virtuálnom prostredí, vytvárať partnerstvá, pracovať na spoločných projektoch, zdieľať materiály, učiť sa navzájom z dobrých nápadov, zábavnou a interaktívnou formou sa vzdelávať na dôležité a aktuálne témy, pracovať tak na osobnostnom raste, rozvíjať jazykové a digitálne zručnosti toľko žiadané v dnešnom svete.

Keďže chceme podporiť aj náš dlhoročný projekt Zelená škola, rozhodli sme sa zdieľať naše skúsenosti s partnerskými školami v projekte s environmentálnym podtextom nazvanom Zelená budúcnosť. Našimi domácimi partnerskými školami sú dve slovenské ZŠ z Polomky a Nového Mesta nad Váhom, zahraniční partneri sú školy z Poľska a Litvy. Spoločným komunikačným jazykom je angličtina, ale snažíme sa spoznávať aj naše materinské jazyky. Spolupráca je naplánovaná na celý školský rok, ale prvé kroky sme už stihli zrealizovať. V spoločnej virtuálnej triede Twinspace sme sa už stihli predstaviť našim partnerom prostredníctvom hovoriacich avatarov, ktoré sme vytvorili v aplikácii Voki a umiestnili na spoločnú nástenku s využitím Padletu. Ďalej súťažíme o spoločné logo projektu, na vytvorenie našich návrhov sme využili grafickú aplikáciu Canva. Ďalšími plánovanými aktivitami sú napr. predstavenie našej školy, ekologických problémov, ktoré sa bezprostredne týkajú jej blízkeho okolia, návrhy jednoduchých riešení, spoločná videokonferencia či zostavenie viacjazyčného slovníka slov súvisiacich so životným prostredím a jeho ochranou.

Ďakujem šiestakom za aktívnu účasť a chuť spolupracovať, menovite Bianke, Simonke, Alexovi, Blerimovi, Miške B., Miške V., Dankovi, Sofii, Klárke, Lare a Samanthe. Držte nám palce

Mgr. Zuzana Kulichová

• Technická olympiáda

• Vo štvrtok 23.11.2023 sa uskutočnilo okresné kolo TECHNICKEJ  OLYMPIÁDY. V kategórii A získali Miško Mahút a Izabelka Bilelová krásne 2. miesto a v kategórii B Saška Šulyová tiež krásne 2. miesto. Pripravovala ich pani učiteľka Martikáňová Ivetka.Všetkým blahoželáme k úspechu a ĎAKUJEME za reprezentáciu školy :))

• Okresné kolo v šachu

• 16.11.2023 sa  v CVČ Považská Bystrica  zúčastnili na šachovom turnaji v okresnom kole  Paulínka  Valientová, Lukáško Rojko, Adamko Biel a  Alexko Jeleník.Paulínke sa krásne darilo a získala 1. miesto v kategórii starších žiačok a celé družstvo za našu školu sa umiestnilo tiež na krásnom 1. mieste. Paulínke prajeme veľa šťastia v krajskom kole, všetkým súťažiacim blahoželáme k úspechu a ĎAKUJEME za reprezentáciu školy:)

• Bubnovačka: Hlas detí je dôležitý

• 20.november je Svetovým dňom detí, počas ktorého si celý svet pripomína prijatie Dohovoru o právach dieťaťa. Práve preto v pondelok 20.11.2023 sa naša škola zapojila do podujatia s myšlienkou: "Aby bolo deti lepšie počuť". Podporili sme tak boj proti akémukoľvek násiliu páchanom na deťoch. Okrem samotného bubnovania sa triedni učitelia rozprávali s deťmi  a diskutovali k téme prevencie násilia.

• Rovesnícke vzdelávanie u tretiakov a druhákov

• Vo štvrok 16.11 a v pondelok 20.11.2023 pripravili  dievčatá zo 6.A: Simonka Toman, Svetlanka Mitašová,  Miška Bambuchová, Miška Vaňková, Blanka Bazalová a Lara Haviarová pod vedením pani učiteľky Čapliarovej rovesnícke vzdelávanie o zdravej výžive pre tretiakov a druhákov.  Deti sa veľa  naučili  a aj zabavili.

Ď A K U J E M E :)

• Okresné kolo v stolnom tenise

• V piatok 10.novembra 2023 sa uskutočnilo na našej škole Okresné kolo v stolnom tenise.Našim dievčatám : Radke Kvasnicovej, Agátke Sečníkovej,Nelke Opoldíkovej a Ninke Lee sa darilo  a získali krásne 2. miesto. Dievčatám a pánovi učiteľovi Martinovi Zboranovi, ktorý ich na súťaž pripravoval blahoželáme a Ď A K U J E M E  za reprezentáciu školy!

• Krajské kolo Pop-Star/Talentmánia

• Vo finále krajskej súťaže Pop Star/ Talentmánia, ktorá sa uskutočnila 14.11.2023 sa Sofia Pokorná z 9.B umiestnila na 3. mieste v kategórii  11-14 ročných v disciplíne disko tanec. Pripravovala ju p. uč. Peťovská Katarína. Sofinke aj pani učiteľke blahoželáme ku krásnemu úspechu.

ĎAKUJEME ZA REPREZENTÁCIU !!!

• Prvácka pasovačka

• V pondelok 13. novembra  2023  sa v  rozprávkovo vyzdobenej školskej  jedálni uskutočnila pasovačka prvákov. Do žiackeho cechu  bolo pasovaných 25 prvákov, ktorí prostredníctvom rozprávkových postavičiek plnili rôzne úlohy. Svojim rodičom i starým rodičom ukázali svoju múdrosť, pohotovosť a šikovnosť. Pri tom všetkom im pomáhali chlapci a dievčatá z 9. A a  9.B , ktorí si naozaj dali na všetkom záležať a boli veľmi aktívni . Poďakovanie patrí pani učiteľke Monike Kasagrandovej, Jankovi Pavúrovi,Ľubkovi Moravíkovi,Karolínke Kalinayovej, Simonke Tabačikovej, Ninke Lee,Tamarke Masarykovej, Martinke Jemelkovej, Agátke Sečníkovej, Nelke Opoldíkovej, Karolínke Meszárošovej, Sofinke Zherepa, Nelke Masarykovej, Stankovi Uríkovi, pani vychovávateľke Táničke Filipovej, triednej učiteľke Katke Martinkovej a rodičovskému združeniu. Nakoniec  boli  všetci prváci odmenení pasovacím dekrétom, tričkom s logom našej školy a malou sladkosťou.Pasovačka bola  zážitkom aj pre ich rodičov, ktorí si spolu so svojimi ratolesťami očividne odnášali pocity plné nevšedných dojmov a zážitkov.

Našim najmenším pasovaným prváčikom želáme šťastné, aktívne a tvorivé dni, naplnené novými vedomosťami v našej škole!

• Halloween v 2.A

• V piatok 27.10. si deti 2.A spolu s deviatakmi užili deň strašidiel. Vyrezávali tekvice , patizóny, cukety, vyfarbovali obrázky a niečo sa dozvedeli o sviatku Halloween, ktorý oslavujú deti v anglicky hovoriacich krajinách./ foto v galérii/

Mgr. Iveta Ščasníková