Navigácia

 • Október - mesiac úcty k starším

  "Krásni mladí ľudia sú hračky prírody,ale krásni starí ľudia sú umelecké diela. "   Budha

  Oktober-1.doc

  „Krásni mladí ľudia sú hračka prírody, ale krásni starí ľudia sú umelecké diela.“

  Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty-o-starobe/
  „Krásni mladí ľudia sú hračka prírody, ale krásni starí ľudia sú umelecké diela.“

  Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty-o-starobe/
 • Športové pomôcky za BEH NÁDEJE

  10. júna získala naša škola 1. miesto v súťaži BEH NÁDEJE. Za toto krásne umiestnenie sme získali aj šek v hodnote 2 394 eur na nákup športových potrieb. Dnes sa už tešíme zo všetkých nových pomôcok, ktoré nám určite pomôžu nielen na vyučovacích hodinách, ale aj v rôznych športových záujmových útvaroch, ktorých je v našej škole veľa. Ďakujeme občianskemu združeniu Zrniečka pre sny ako aj všetkým, ktorí majú na tomto našom úspechu  zásluhu.

  (viac foto vo fotogalérii)

   

 • Slávnostná certifikácia

  Boli sme ocenení...

  5. októbra 2017 sa v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene stretlo vyše 300 žiakov, učiteľov a riaditeľov škôl z celého Slovenska, aby si za účasti prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku slávnostne prevzali medzinárodný certifikát a vlajku programu Zelená škola. Zelená škola je najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň viac ako 52-tisíc škôl zo všetkých kontinentov sveta a okrem Slovenska sa certifikát udeľuje i v ďalších 62 krajinách sveta.

  O  to viac nás teší, že medzi ocenenými školami sme boli i my. V školských rokoch 2015 – 2017 sme realizovali environmentálnu výchovu a praktické aktivity na tému VODA.

  Našim cieľom bolo chrániť životné prostredie, posilňovať zodpovednosť a tvorivosť našich žiakov, rozvíjať participáciu na škole, ponúkať zaujímavé formy vyučovania a hlavne znížiť vplyv školy na životné prostredie.

  Veľká vďaka patrí nielen vedeniu školy, ale i všetkým aktívnym učiteľom, pani vychovávateľkám, upratovačkám, rodičom, ale najmä žiakom, ktorí na tomto environmentálnom projekte pracovali, alebo nás  podporovali.                                                                                                                                                     JanBor

 • Turisti na Veľkom Javorníku


                         
  Krásne počasie využili turisti minulú nedeľu na výstup na Veľký Javorník. Veľký Javorník, ležiaci v blízkosti slovensko-českej hranice, je najvyšší vrch Javorníkov. Nachádza sa v nad. výške 1072 m. Vedú naň rôzne turistické trasy. My sme zvolili cestu po žltej značke z Podjavorníka na hrebeň a  potom po červenej na Stratenec, sedlo Gežov až na vrchol. Na Stratenci je rozhľadňa, z ktorej sme mali nádherné výhľady na české a slovenské kopce. Nachádza sa tu aj pamätník obetiam 2. svetovej vojny.
  Slnečný deň sme si spolu s rodičmi naozaj užili  / a niektorí našli aj huby.../.

   
                                                                                                                                                                  A.Škrtelová

   

   

 • Výlet na Oravskej priehrade

  V pondelok 19. júna sa 42 žiakov školy zúčastnilo výletu - plavba loďou po Oravskej priehrade. Výlet dostali žiaci ako odmenu za úspešnú reprezentáciu školy v súťažiach, za aktívnu prácu v projektoch a na ekojarmoku.

  Po upršanom víkende nás  Orava privítala krásnym slnečným počasím. V prístave sme nastúpili na loď Slanica, na ktorej sme strávili plavbou príjemnú hodinu po Oravskej priehrade. Obdivovali sme nádherné výhľady na okolité pohoria a krásu prírody. Okrem toho niektorí robili aj iné pošibané činnosti devil Pol hodinu sme spoločne prežili na Slanickom ostrove, ktorý je pôvodnou nezatopenou časťou. V prírodnom prostredí sa tu nachádza kaplnka, bašta, ochranný múr, cintorín či socha národovca Antona Bernoláka, ktorý pozerá smerom na svoju zatopenú obec.

  Cestou späť sme sa zastavili na maškrty v Oravskom Podzámku a nákupnú horúčku hračiek, suverínov a iných (ne)potrebných vecičiek sme zakončili v žilinskom centre Mirage.

  Počas výletu sa dievčatá venovali zaujímavej činnosti. Deviatačka Vaneska stihla takmer všetkým dlhovláskam zapliesť dva vrkoče. No a vrkočové dievčatá - to tak ľahko neprehliadneš. Preto sa nám asi ani nikto nestratil winksmiley. Aj napriek tomu som ešte aj v noci počítala do 42.

  Všetkým žiakom ďakujem za reprezentáciu školy a prajem veľa úspechov do ďalších súťažných školských rokov. Veľké ďakujem patrí aj všetkým pedagógom, ktorí si dokážu nájsť na žiakov čas a spoločne rozvíjajú ich schopnosti a talent.

  Oľga Zbitovská

 • Beh nádeje 2017

  IV. ročník Behu nádeje - 1.miesto kategória školy

       Vyslovujem a píšem smiley veľké poďakovanie

  všetkým žiakom, rodičom a zamestnancom školy za nádherný úspech, ktorý sme spoločne dosiahli na IV. ročníku Behu nádeje. Akciu 10.júna v centrálnej mestskej zóne organizovalo občianske združenie Zrniečka pre sny. Škola získala 1.miesto a šek na 2.394 € na športové potreby.

  Osobitné poďakovanie patrí predsedovi rodičovského združenia pánovi Petrovi Opoldíkovi s manželkou, ktorí pre nás zabezpečili s pomocou ďalších rodičov ochranné altánky, občerstvenie, propagáciu akcie a tričká s logom školy.

  Oľga Zbitovská

 • Indické bájky očami slovenských detí

   

  India je pre nás veľmi vzdialená  krajina, ale nie až natoľko, aby sme ju nemohli spoznávať.

  A tak sa žiaci 4.A rozhodli, že sa zapoja do súťaže Indické bájky očami slovenských detí, kde výtvarne vyjadria  indické bájky svojím  pohľadom i pocitom.

  Mali sme  veľkú radosť, keď sme sa dozvedeli, že Sabínka Juríková  zo 4.A získala 1. miesto a Karolínka Kršáková 3. miesto.

  Dňa 9.júna 2017 sa uskutočnilo v Piešťanoch slávnostné vyhodnotenie tejto súťaže v  rámci celého Slovenska. Naše víťazky prišli podporiť i ostatné dievčatá, ktoré sa do súťaže rovnako zapojili. Ceny odovzdával osobne indický veľvyslanec na Slovensku Sri Param Jit Mann.

  Po slávnostnej ceremónii, nasledovala recepcia  a výlet loďou po Sĺňave.

  Krásny deň si dievčatá zaslúžili, veď do súťaže namaľovali  naozaj krásne práce.

                                                                                                                                  Jana Bořutová, triedna uč.

   

 • Deň rodiny

  Rodina tvorí dôležitú súčasť života každého z nás. V prostredí rodiny sa delíme so svojimi radosťami, ale aj bolesťami a sme schopní prekonávať životné prekážky.  Je školou ľudskosti, v ktorej sa učíme vzájomnej láske, úcte a službe slabším.  Preto je nenahraditeľná. Všetci sme členmi veľkej ľudskej rodiny, ale každý z nás potrebuje cítiť teplo tej svojej.

  O tom, že rodinu nemôže nič nahradiť nám  povedali, zaspievali, zahrali a predviedli aj naše deti zo školského klubu. Pod vedením pani vychovávateliek a pani učiteliek  pripravili krásny program, ktorým chceli prejaviť úctu a lásku ku svojim rodičom a starým rodičom a zároveň poďakovať za ich starostlivosť. 

  Ďakujeme za krásne popoludnie, ktoré potešilo všetky srdiečka   heart

                                                                                                                                       Anna Danižíková

 • Olympijský deň

  Naša škola sa dňa 12.6. 2017 po Behu nádeje opäť tešila veľkému úspechu.

  V Základnej škole Školská sa konal „ Olympijský deň“ pre žiakov 3. a 4. ročníkov, kde sme celkovo získali nádherné 1. miesto. Domov sme si tak odniesli zlatý i putovný  pohár a množstvo diplomov a medailí. Žiaci súťažili v športových disciplínach: beh na 60 m, skok do diaľky z miesta a z rozbehu, hod kriketovou loptičkou a plnou loptou  a štafeta 4x50m.

   Úspechom sa tešili jednotlivci: Michal Demáček z III. B (1. miesto-beh na 60 m a  2. miesto- štafeta), Tobias Martinka z III.B (2. miesto-štafeta),  Tamara Urdáková z III. A (2. miesto, beh na 60 m a 2. miesto-štafeta), Nina Popelková (2. miesto-štafeta), Lukáš Lipták zo IV.A (1. miesto- beh na 60 m a 2. miesto-štafeta), Ondrej Tichý zo IV. B (3. miesto- hod plnou loptou a 2. miesto- štafeta), Barbora Ďurišová zo IV.A (2. miesto-štafeta), Viktória Šajtrochová zo IV. A(2. miesto-štafeta).

  Všetkým žiakom ďakujeme za krásnu reprezentáciu a blahoželáme!

                                                                                                                                       Mgr. Renáta Muráňová

   

 • Na bicykli bezpečne

                                                                                                             

  Pri príležitosti Dňa detí sa  na našom školskom dvore uskutočnila už tradičná akcia „Na bicykli bezpečne“ pre žiakov štvrtých ročníkov. Podujatie pre nich pripravili seniori z Automotoklubu POBYS v Považskej Bystrici. Na žiakov čakala vyznačená dráha so zákrutami a prekážkami. Deti si mali možnosť vyskúšať svoje schopnosti v jazde na bicykli. Mnohí ukázali šikovnosť i bezpečnú jazdu na tomto dopravnom prostriedku. Niektorí sa presvedčili, že zdanlivo jednoducho vyzerajúca trať môže byť náročná.

  Ďakujeme seniorom za pekné podujatie a ceny pre víťazov.

  Za úspech blahoželáme Nikole Mazánikovej zo 4.B (1. miesto-dievčatá), Barbore Ďurišovej zo 4.A (2. miesto-dievčatá), Jane Lungríkovej zo 4.B (3. miesto-dievčatá), Lukášovi Švidroňovi zo 4.B (1. miesto-chlapci), Lukášovi Liptákovi zo 4.A (2. miesto-chlapci), Paulovi Tänzlerovi zo 4.B (3. miesto-chlapci).

                                                                                                                                   Mgr. Renáta Muráňová

   

 • Tajný život mesta

  Naša škola bola v školskom roku 2016/2017 vybraná spolu s 50 školami zo Slovenska do projektu Tajný život mesta. Cieľom projektu je spojenie techniky a prírody. Pomocou webovej aplikácie plant.net žiaci mali zmapovať tajný život mesta - bohatú a rôznorodú biodiverzitu nášho okolia školy.

  Ako aplikácia funguje: danú rastlinu sme odfotili, pomocou už vložených obrázkov sme rastlinu určili, ak sme nenašli zhodu s už existujúcou snímkou, rastlinu sme poslali tímu do Francúzska na identifikáciu a tí následne o náš obrázok obohatili databázu fotiek.

  Vytvorili sme z fotiek prezentáciu a uložili sme ju na webovú stránku školy. V rámci projektu sme mali v 5 a 6 ročníku rovesnícke vzdelávanie.  Najprv sme sa zúčastnili školenia v Ekocentre Záježová, kde sme dostali 4 tablety s naištalovanou aplikáciou a s vysvetlením ako mapovať a fotiť rastliny v teréne. Následne sme sa pustili do bádania našej biodiverzity. V rámci projektu sme na škole vytvorili nástenku z projektov rastlín okolia školy a nástenku z obrázkami liečivých rastlín tiež z okolia školy. Na biologickom krúžku sme vytvorili z našich fotiek knižku s obrázkami a popisom rastlín. Na jarmoku sme našu knižku prezentovali spolu s témou hrady okolia nášho mesta, kde sme obsadili druhé miesto. Článok o podujatí bol aj v miestnej tlači - Považskobystrické novinky.

  Na projekte robili žiaci z biologického krúžku - Marek Kršík, Adam Lieskovský, Patrik Kucej, Lenka Hradňanská, Natália Gapková, Sára Sečníková.

  pánu učiteľovi Zboranovi. Za pomocou ďakujeme pani vychovávateľke Škrtelovej a

  Výsledky projektu sú uverejnené na stránke Zelenej školy.

                                                                                                                            PaedDr. Silvia Čapliarová

 • Úspechy v atletike

  Chlapci a dievčatá z našej školy si mali možnosť zmerať svoje výkony  v okresnom kole atletických disciplín  na atletickom štadióne v Považskej Bystrici dňa 24. 5.2017. Krásny úspech dosiahla Simonka Pružinská  z 9. A, pretože sa jej podarilo získať dve umiestnenia.

  V behu na 60 metrov bola na 2. mieste a v skoku do diaľky získala 3. miesto.
  Simonke blahoželám a pani učiteľke Mgr. Žanete   Slyškovej a pánovi učiteľovi Mgr. Martinovi Zboranovi ďakujeme za prípravu i reprezentáciu školy.

                                                                           Anna Danižíková

 • Šrábikov Rajec

       Žiaci našej školy sa pravidelne zúčastňujú aj súťaží v prednese duchovnej poézie a prózy, kde sa veru nedajú v konkurencii zahanbiť. V Rajci sa 23. mája konal XVIII. ročník súťažnej prehliadky v prednese duchovnej poézie a prózy Šrábikov Rajec. V I.kategórii - próza získala Karolína Garčárová 1. miesto, v III. kategórii - poézia Ela Trnčíková 1.miesto a vo IV. kategórii - poézia Katarína Ježíková 2. miesto.

       Dievčatá do súťaže pripravovali pani učiteľky Alena Görcsösová a Monika Kasagrandová. Na dievčatá aj pani učiteľky sme pyšní, tešíme sa z ich umiestnenia  a ďakujeme  za reprezentáciu školy.

  Oľga Zbitovská

   

   

 • Ekojarmok

  Úspech na Ekojarmoku 2017.
   
  Naša škola sa pravidelne zúčastňuje Ekojarmoku, ktorého súčasťou je aj cyklická súťaž Ekopyramída. Na tejto súťaži sa každý rok snažíme prezentovať prírodné krásy v našomnajbližšom okolí - vodopády, chránené stromy a rastliny, jaskyne. Tento rok sme sa zamerali na hrady. Postupne sme navštívili vybrané hrady a následne ich spracovali a pripravili na prezentáciu. Uvedená téma zaujala odbornú porotu a získali sme 2. miesto a s ním aj krásny pohár. Veľká vďaka patrí deťom, ktoré hrady navštívili a získané informácie spracovalido estetickej formy - Barborke Ďurišovej, Sabinke Juríkovej, Silvii Štefancovej, Sárke Sečníkovej, Lenke Hradňanskej, Natálke Gapkovej, Adamovi Lieskovskému, Marekovi Kršíkovi, Patrikovi Kucejovi, Milanovi Petríčkovi, Wladke Vavrovej, Nelke Opoldíkovej, Agátke Sečníkovej, Saške Lednickej, Karolinke Meszárošovej.
  Okrem uvedenej témy sme pripravili aj stánok s výrobkami od našich detí, rodičov a kolegov. Stánok patril medzi najnavštevovanejšie na jarmoku. Veľká vďaka patrí Emke Opoldíkoveja Alžbetke Janíkovej, ktoré stánok vyzdobili a počas jarmoka sa oň starali. 
  Ďakujeme aj p. učiteľke Mirke Lehockej, ktorá nám vyrobila krásnu maketu zrúcaniny a všetkým rodičom, kolegom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o tento úspech našej školy. 
   

   
                                                                                                                       Silvia Čapliarová, Alena Škrtelová

                                                Blahoželáme a ďakujeme za prípravu a  reprezentáciu školy !

 • Futbal Cup dievčatá

  19.5.2017 reprezentovali našu školu  žiačky: Halamová Patrícia, Ištoková Vanesa, Jakubíková Katarína, Kasmanová Petra, Krajčiová Ema, Pružinská Simona, Šulyová Viktória, Trnčíková Ela a Trnčíková Ema pod vedením p.učiteľa Martina Zborana  v okresnom kole malého futbalu . Umiestnili sa na krásnom 3. mieste.

  Blahoželáme a ďakujeme za prípravu a reprezentáciu školy !

                                                                                                                        Anna Danižíková

   

   

 • Exkurzia u hasičov

   

              

        Pri príležitosti TÝŽDŇA  OTVORENÝCH DVERÍ Hasičského  a záchranného zboruv našom meste sa žiaci 2.B zúčastnili exkurzie u hasičov. Rozprávali sa s ľuďmi, ktorí denno-denne nasadzujú svoje životy, aby zachránili iných. Žiakom poukazovali autá, techniku, prístroje, ktoré používajú pri svojej náročnej práci a tým im priblížili svoju pracovnú náplň. Žiaci si okrem sedenia v hasičských autách vyskúšali aj prilby, ktoré im boli trošku "väčšie", ale hlavne veľmi ťažké.

  Deťom sa exkurzia veľmi páčila. Mnohí si po tomto dni túžia vyskúšať v dospelosti toto náročné a životu nebezpečné povolanie a zachraňovať ľudské životy.

                                                                                                        tr. uč.: PaedDr. Katarína Martinková

   

 • Slávik Slovenska - okresné kolo

  Pekný úspech dosiahli naše dievčatká v okresnom kole speváckej súťaže Slávik Slovenska. Alžbetka Mackovčinová z 3.B triedy obsadila v 1. kategórii 2. miesto a Petra Kasmanová z 9.B v 3. kategórii 3. miesto. Dievčatám blahoželáme a pani učiteľke Mgr. Ivete Ščasníkovej ďakujeme  za ich prípravu na súťaž.

 • Jilemnického 25-ka

  V nedeľu 9. apríla sa uskutočnil už 41. ročník turistického pochodu Jilemnického 25-ka, ktorý si nenechali ujsť ani naši turisti. Štart bol pri ZŠ Považská Teplá, kde každý dostal Účastnícky list a vybral si trasu. My sme sa už tradične vybrali na tú 15-kilometrovú. Viedla okolo Malého Manína cez Záskalie naspäť ku škole. Cestou sme absolvovali dve kontroly a dostali dve pečiatky do účastníckeho
  listu. Po jeho predložení v cieli dostal každý účastník odznak.
  Počasie bolo celkom príjemné a celú trasu všetci zvládli bez problémov. Užili sme si tak, spolu s viac ako 3 500 účastníkmi, krásny deň v krásnej jarnej prírode.
   
                                                                                     A.Škrtelová

 • 7. apríl - DEŇ NARCISOV

  Deň narcisov sa prvý raz konal 21. marca 1997 v šiestich slovenských mestách.  Je finančnou podporou boja proti rakovine a upozorňuje na jej výskyt. Pripnutím žltého kvietku vysielame onkologickým pacientom odkaz, že nie sú vo svojom ochorení sami, že ich boj sa týka nás všetkých, a že majú našu podporu.

  Preto sme sa aj my ako škola zapojili do tejto zbierky a podarilo sa nám vyzbierať 1 202 eur.

  Veľká vďaka patrí našim dobrovoľníkom : Aničke Kučerovej, Zuzke Boškovej, Natálke Kadákovej, Ninke Ceconíkovej, Majke Chudovskej, Lei Svitkovej, Paulínke Krekáčovej, Lucke Šulyovej, Samkovi Ješíkovi, Davidkovi Ďuranovi , Maťovi Janigovi   z 9. B triedy, ktorí nám spríjemnili deň na našej škole ale aj v rôznych častiach mesta. Napriek upršanému počasiu sa vrátili do školy s úsmevom ,dobrým pocitom a pristúpili k tomuto dňu veľmi zodpovedne. Bez ich nasadenia a ochoty by táto zbierka nebola možná.

  Získané finančné prostriedky boli zaslané na účet Ligy proti rakovine a budú použité na podporu programu prevencie, včasnej diagnostiky a liečby rakoviny.

  Ďakujeme Vám všetkým, ktorí ste dobrovoľným príspevkom podporili túto zbierku.

  Anna Danižíková

 • Mokré vysvedčenie

  V prvom aprílovom týždni žiaci 3.A a 3.B získali už vysvedčenia. Absolvovali plavecký výcvik, ktorého sa zúčastnilo 27 detí. Hravou formou sa zoznámili s vodou a ku koncu týždňa plávali ako delfíny. Milé tety trénerky usilovné rybičky  chválili „ ostošesť“. Mokré vysvedčenia si zaslúžili za preplávanie bazéna. Plavecký výcvik sa skončil mokrým počasím, ale s radosťou a úsmevom.

                                                                                                                                                                                                                                             Pani učiteľky 3.A, 3.B

strana:

ZŠ STRED

 • Základná škola
  Stred 44/1,
  017 01 Považská Bystrica
 • 042/4323225 riaditeľka školy
  042/4323642 administratíva,ekonomické oddelenie
  042/4321681 školská jedáleň