Navigácia

 • Turisti na Strážove

  Turisti na Strážove

  V nedeľu 24. júna zakončili turisti školský rok výstupom na Strážov 1 213 m.n.m. Je to najvyšší vrch Strážovských vrchov.Túru sme začali v obci Pružina - Priedhorie po žltej turistickej značke až na vrchol. Počasie nebolo ideálne, ale aj tak bol z vrcholu výhľad na niektoré kopce.Myslím, že sme si to všetci užili.Prajeme vám krásne leto, plné turistických a iných zážitkov. 

   

                                                                                           A.Škrtelová

 • Olympiáda

  Olympiáda

  Dňa 13. 6. 2018 sa žiaci tretieho a štvrtého ročníka opäť zúčastnili na olympiáde a boli úspešní. Získali krásne 1. miesto v behu na 60 metrov – Richard Demáček (3. A), 2. miesto v behu na 60 metrov – Michal Demáček (4.B).  Ani dievčatá sa nenechali zahanbiť, obsadili 2. miesto v skoku do diaľky s rozbehom – Nina Popelková (4.B) a 3 miesto v skoku do diaľky z miesta – Agáta Sečníková (3.B). Krásne 3. miesto získali deti z tretieho ročníka za štafetu – Agáta Sečníková (3.B), Karolína Meszárošová (3.A), Richard Demáček (3.A) a Lucas Komada (3.B). Celkovo sa naša škola umiestnila na 4. mieste.

   

  Víťazom blahoželáme!

   

                                                                                          Tatiana Miškechová

   

 • Dobšinského rozprávkovo

  Dobšinského rozprávkovo

  Aj tento rok sa žiaci zapojili do výtvarnej a literárnej súťaže Dobšinského rozprávkovo. Najviac sa darilo Karolínke Garčárovej zo 4.A , ktorá bola ocenená v literárnej súťaži rozprávkou Hádka susedov.

  Ďakujeme  všetkým žiakom a pani učiteľke Görcsösovej , ktorí sa zapojili do oboch súťaží spolu so žiakmi z okresu Púchov, Ilava a Považská Bystrica.

  Karolínke blahoželáme!

 • Výlet za odmenu v Rožnove pod Radhoštem a v Lešnej

  Vo štvrtok 7.júna 2018 sme sa vybrali na koncoročný výlet do Rožnova pod Radhoštem a do ZOO Lešná.Výletu sa zúčastnili žiaci, ktorí v tomto školskom roku reprezentovali školu na popredných miestach v rámci okresu, dosiahli vynikajúce výsledky v testovaní alebo pracovali úspešne v rôznych projektoch.

  Dopoludnia sme navštívili našu partnerskú školu v Rožnove pod Radhoštem, kde sme si trochu zašportovali v telocvični a na novom vonkajšom ihrisku. Po výdatnom obede sme sa vybrali túlať po zoologickej záhrade v Lešnej, kde na nás čakalo príjemné počasie. Domov sme sa vrátili v dobrej nálade a v Považskej Bystrici aj za výdatného dažďa, ktorý sa nám celý deň vyhýbal.

  Oľga Zbitovská

 • Zober loptu, nie drogy

  Zober loptu, nie drogy

  V rámci projektu Zober loptu, nie drogy sa dnes na 8. ZŠ uskutočnil posledný (tretí) florbalový turnaj mladších žiakov. V konkurencii 5 družstiev sa naši florbalisti nestratili a získali v  celkovom poradí bronzové medaily. Veľmi nás teší, že náš brankár Kristián Kalamen zo 6.B sa stal najlepším brankárom turnaja. Blahoželáme a ďakujeme deťom a p. učiteľovi Zboranovi za reprezentáciu našej školy.

 • Krajský turnaj SK Florbal liga

  Krajský turnaj SK Florbal liga

  V sobotu 19.5.2018 bojovali naši florbalisti o postup do celoslovenského kola súťaže SK Florbal liga. Túto súťaž organizuje Nadácia TV JOJ a do krajského finále postúpili tri najlepšie tímy z okresných preborov. Naši chlapc začali excelentne, keď jednoznačne porazili súperov z osemročného gymnázia v Partizánskom 8:1. Potom však nestačili na jasného favorita súťaže - florbalistov zo ZŠ Pruské a nakoniec v krajskom kole obsadili 2. miesto. Tento turnaj si nenechala újsť ani florbalová superhviezda Juraj Matejka, ktorý prišiel povzbudiť a pozdraviť najlepšie školské tímy z Trenčianskeho kraja.

  "Víťazom gratulujeme, ale oceňujeme výkony všetkých tímov, pretože bola radosť sledovať ich zápasy i to, ako dokážu tímovo spolupracovať.....", uviedol po skončení turnaja Ľuboš Sarnovský, generálny manažér floorball SK LIGA.

  Našim chlapcom a p. uč. Zboranovi ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy. Veľmi pekne ďakujeme aj rodičom chlapcov, ktorí ich prišli v sobotu do Pruského povzbudiť a zabezpečili ich prepravu.

 • Galaxy Final Battle

  Galaxy Final Battle

  V piatok 18.5. sa naši chlapci zúčastnili súťaže v programovaní Galaxy Final Battle. Do finále sa dostalo 20 najlepších súťažiacich z celého Slovenska a nás teší, že naši chalani sa v tejto súťaži nestratili. Oliver German zo 7.B skončil na 7. mieste a Jakub Pupák na 8. mieste. Okrem toho David Kršík, Oliver German a Michal Žbodák vyhrali cenu Social Impact,  ktorú udeľovala porota. Chlapcom blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy. Súčasne ďakujeme p. uč. Zboranovi, ktorý chlapcov na súťaž pripravoval.

 • Super dievča, super chlapec

  Super dievča, super chlapec

   

       Koniec školského roka už klope na dvere. Z našich malých, nesmelých prváčikov sú už veľkí prváci, o chvíľu druháci, ktorí vedia nielen čítať, písať ale aj počítať. V ŠKD sme sa rozhodli preveriť ich vedomosti a zručnosti tradičnou súťažou "SUPER DIEVČA A SUPER CHLAPEC" prvých tried. Z obidvoch prvých tried sa súťaže zúčastnilo 6 chlapcov a 6 dievčat. V prvom kole súťaže mali deti za úlohu v krátkosti sa predstaviť, porozprávať o sebe, o svojich záľubách. V druhom kole súťaže každé dieťa predviedlo to, čo robí najradšej. Všetci sa hrdinsky popasovali aj s hádankami, ktoré im nerobili veľké problémy. V poslednom, športovom kole, predviedli svoje telovýchovné schopnosti. A potom už prišla na rad porota, ktorá mala veľmi neľahké rozhodovanie. Všetci súťažiaci boli veľmi dobre pripravení, vystupovali suverénne a bez trémy. Ukázali, že súťaž zvládli na výbornú.

  Porota po porade nakoniec vyhlásila výsledky:

  Super chlapec :

  1. Timotej Augustín             I.B

  2. Jakub Biel                           I.A

  3. Maximilián Štrbko                I.A

  Super dievča     : 

  1. Zuzana Košútová             I.B

  2. Barbora Bartovičová           I.A

  3. Kristína Bírošíková              I.B     

  Za prípravu a celý priebeh súťaže patrí poďakovanie všetkým pani vychovávateľkám, za účasť a vytrvalé podporovanie súťažiacich patrí vďaka deťom ŠKD, rodičom i starým rodičom detí.

  A celkom na záver ešte veľmi ďakujeme všetkým súťažiacim

   chlapcom a dievčatám.

                                                                                                                            Marta Václavíková

   

 • Matematický klokan

  Matematický klokan

  Po niekoľkoročnej prestávke sme sa opäť zapojili do medzinárodnej súťaže Matematický klokan, ktorú na Slovensku organizuje Talentída. Do súťaže sa zapojilo 24 žiakov z 3. - 8. ročníka. Školským šampiónom (najúspešnejší žiak školy) sa stala Saša Ďurišová zo 4.B, úspešnými riešiteľmi boli Tomáš Kováč (4.B), Lukáš Lipták (5.A), Nikola Mazániková (5.B), Sebastián Kmec (6.A), Silvia Pavúrová (6.B), Peter Hoferica (7.A), Jakub Hoferica (7.A) a Alex Krajčovič (8.A). Všetci zapojení žiaci boli odmenení vecnými cenami.

  Ďakujeme p. uč. Petríkovej, ktorá túto súťaž so žiakmi realizovala.

 • Deň Zeme

  Deň Zeme

  Vo štvrtok 26. apríla sme si pripomenuli sviatok našej Zeme naozaj netradične. Ráno sa nám prostredníctvom rozhlasu deti z 2.A a 2.B prihovorili peknými myšlienkami o tom, ako si ju máme chrániť a správať sa k nej. Potom nasledovali rôzne aktivity, počas ktorých sa prejavil náš vzťah k prostrediu, k prírode, k okoliu v ktorom žijeme. Presádzali sa kvety, sadili bylinky, pripravovali hriadky na výsadbu, zbierali odpadky, čistili sa triedy ekologickými prostriedkami. Zároveň sa mnohé triedy zapojili do výzvy obaľovania kníh, do písania listov pani kuchárkam a do vyplňovania dotazníkov  o kupovaní brejkov v automatoch. Potešením je, že konečne sa začali napĺňať aj knižné poličky krásnymi knihami, ktoré priniesli deti z domu, aby si ich mohli prečítať aj ich mladší alebo starší spolužiaci. V mnohých triedach sa nástenky zmenili  na krásne lesy, lúky a kvety. Niektorí  naši žiaci prezentovali našu Zelenú školu na Ekojarmoku. Deň bol skutočne akčný, plný dobrej nálady a hlavne chuti urobiť niečo dobré pre nás všetkých, lebo my sme tí, ktorí tvoria Zem takou, akou je. My sme tie kvapky, ktoré jej pomáhajú a zanechávajú po sebe stopy.

  Poďakovanie patrí všetkým pedagógom  i žiakom, ktorí  svojou spolupatričnosťou a ochotou ukázali, ako sa máme správať a konať. Veď cieľom bolo pripomenúť si závislosť nášho života od Zeme, pretože Zem je to, čo máme všetci spoločné.

  A akí ste boli aktívni, pozrite si vo fotogalérii.

                                                                                                            Anna Danižíková

 • Úspešný Ekojarmok 2018

  Úspešný Ekojarmok 2018

  Naša škola sa pravidelne zúčastňuje Ekojarmoku, ktorého súčasťou je aj súťaž Ekopyramída. Posledné roky sa snažíme predstaviť prírodné krásy nášho okolia.

  Tento rok sme si vybrali najkrajšie vrchy. Postupne sme zdolali Strážov, Málenicu, Klapy, Malý a Veľký Manín, Bosmany a Veľký Javorník. Všetko sme spracovali a pripravili na prezentáciu.

  Téma zaujala nielen divákov, ale aj odbornú porotu. Získali sme cenu primátora mesta a s ňou aj krásny pohár.Okrem toho sme sa stali najoceňovanejšou školou za desať rokov existencie Ekojarmoku.

  Okrem spracovania uvedenej témy sme pripravili aj stánok s výrobkami od našich detí, učiteľov a rodičov. Náš stánok patril medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie stánky.

  Veľká vďaka patrí Sárke Haviarovej, Agátke Sečníkove, Nelke Opoldíkovej, Karolínke Meszárošovej, Ninke Petríkovej a Sise Pavúrovej, ktoré sa o tento úspech veľkou mierou zaslúžili.

  Ďakujeme p. učiteľke Lehockej, ktorá nám vyrobila maketu Malého a Veľkého Manína a všetkým rodičom,kolegom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o to, že Ekojarmok 2018 bol pre našu školu

  mimoriadne úspešný.

  A ešte vďaka chlapcom z 9.A, ktorí nám všetko nosili, zatľkali a boli poruke

                                                                                              S.Čapliarová, A.Škrtelová

 • Biologická olympiáda

  Biologická olympiáda

  Veľmi úspešní boli naši siedmaci v okresnom kole biologickej olympiády - v kategórii D. Oliver German skončil na druhom mieste, pričom získal rovnaký počet bodov ako víťaz tejto kategórie (pri rovnakom počte rozhodovala praktická časť) a David Kršík skončil na 4. miest. Obidvaja chlapci chodia do 7.B. Blahoželáme a ďakujeme za peknú reprezentáciu školy. Poďakovanie patrí aj p.u. Čapliarovej, ktorá ich na súťaž pripravovala.

 • Programovanie v GalaxyCodr

  Programovanie v GalaxyCodr

  To, že naši žiaci vedia na počítačoch viac ako sa len hrať, dokázali v súťaži Galaxiáda, v kategórii Programovanie v Galaxy Codr. Táto kategória je rozdelená na 2 súťažné kolá. Prvé kolo sa konalo 24. 4. 2018 na našej  škole, kde žiaci súťažili  v 10 leveloch. Do ďalšieho kola postupilo  20 žiakov, ktorí vyriešili levely najrýchlejšie. Tí si zmerajú sily vo  final battle 18. 5. 2018 v Bratislave. Nás teší, že do tohto finále postúpili aj Oliver German (7.B) a Jakub Pupák (8.A) z našej školy (z celkového počtu 667 zapojených detí).  Chlapcom budeme držať palce vo finálovom kole.

 • IQ olympiáda

  IQ olympiáda

  Každý je génius. Ale ak budete posudzovať rybu podľa jej schopnosti vyliezť na strom, bude celý svoj život žiť s vedomím, že je neschopná.

                                                                                                   Albert Einstein

  V tomto školskom roku sme sa zapojili aj do netradičnejších súťaží. Jednou z nich je aj IQ olympiáda, ktorá je

  • určená pre všetkých žiakov 5. - 9. ročníka ZŠ, resp. primy až kvarty osemročných gymnázií
  • postupová, prebieha v troch kolách (školské on-line, regionálne semifinále, celoštátne finále)
  • nepreveruje "naučené" vedomosti, ale najmä schopnosť logicky uvažovať
  • zameraná na vyhľadávanie intelektovo nadaných detí a je zostavená ako sada logických úloh

  Školské kolá máme úspešne za sebou a z našej školy postupuje ďalej (do regionálneho semifinále) Richard Rafaj z 8.B. Budeme mu držať palce, aby sa mu podarilo postúpiť až do celoštátneho finále. Do tejto súťaže žiakov našj školy prihlásil p. učiteľ Zboran. A že skutočne nebola jednoduchá, môžeme dosvedčiť aj my dospeláci, ktorí sme sa s niektorými úlohami skúšali popasovať.

 • Škola v prírode

  Škola v prírode

  V druhom aprílovom týždni sa deti zo štvrtých ročníkov zúčastnili školy v prírode v krásnom prostredí Javorníkov. Prežili týždeň plný zážitkov, hier a spoznali nových priateľov. Ak chcete vidieť, ako tento týždeň prežili, pozrite si fotogalériu Škola v prírode.

                                                                                   Iveta Ščasníková

  A ako školu v prírode vidia deti?

   

  Do školy v prírode sme sa všetci tešili. Keď sme už konečne dorazili na hotel, odložili sme si kufre do izieb a išli von na prechádzku. Náš hotel sa volal František. Po obede sme sa zoznámili s našimi animátorkami – Wi-fi a Makyou, ktoré pre nás pripravili zaujímavé aktivity. Na druhý deň sme sa po raňajkách učili, neskôr hrali športové hry, behali a strieľali z luku. Večer sme si všetci pochutili na parených buchtách. V stredu sme sa po raňajkách opäť učili. Po obede sme išli do bazéna. Bola to zábava, olovrant a oddych  bol super. Večer sme išli s animátorkami hrať hru. Trochu sme sa báli. Vo štvrtok sme mali výborné raňajky. Učenie nás ani vtedy neminulo. Po obede sme sa zabávali s animátorkami – hrali sme rôzne hry. Po večeri Makya zhasla svetlo, Wi –fi pustila hudbu a začala sa párty. Všetci sme si to parádne užili. V piatok sme sa pobalili  a po raňajkách sme si odniesli kufre do salónika. Dopoludnia sme trávili čas  s našou pani učiteľkou a kreslili sme si. Vonku sme hrali hry a vozili sme sa aj na kolotoči. Osviežil nás chutný nanuk. Po výbornom obede sme si naložili kufre do autobusu a vyrazili  domov. Naša škola v prírode bola výnimočná. Boli sme rozdelení na Strážcov amuletu Ochrancov lesa. Našu Elfskú školu v prírode vyhrali  Ochrancovia lesa. Domov sme si priniesli veľa zážitkov a spomienok na príjemne strávené chvíle.

                                                                                             Karolína Garčárová, 4.A

   

 • Rovesnícke vzdelávanie

  Rovesnícke vzdelávanie

  Dňa 23.  apríla v rámci projektu Zelená škola sa už po piatykrát uskutočnilo rovesnícke vzdelávanie. Tento rok  ho pripravili pani učiteľky  Kasagrandová a Čapliarová so žiakmi 8.A a 5.B triedy. Témou vzdelávania boli liečivé byliny a ich vplyv na zdravie.  Prostredníctvom predstavenia obrázkov rastlín s ich vlastnosťami, porozprávali deťom o ich liečivých účinkoch, zbere  a výskyte. Potom nasledovali súťažné úlohy, hádanky, skladačky, pomocou ktorých si mohli mladší spolužiaci preskúšať svoje vedomosti o liečivých bylinkách. Najviac im však chutil voňavý čaj z rôznych druhov bylín. Deti prvého stupňa boli s netradičným vzdelávaním veľmi spokojné. S radosťou sa zapájali do aktivít  a ich želaním bolo, aby  takýchto vyučovacích hodín mali viac.

  Poďakovanie patrí pani učiteľkám  za prípravu  a starším žiakom, ktorí si vyskúšali rolu učiteľa  pri odovzdávaní  teoretických ale aj praktických vedomostí.

   

                                                                                          Anna Danižíková

 • Jilemnického jarná 25-ka

  Jilemnického jarná 25-ka

  V nedeľu 22.apríla sa uskutočnil 42.ročník turistického pochodu Jilemnického jarná 25-ka. Zúčastnili sa ho aj naši turisti. Vybrali si 15 km trasu, ktorej štart aj cieľ bol pri ZŠ Pov.Teplá. Tu každý obdržal účastnícky list, do ktorého dostal pri kontrolách pečiatky. Žlto značená trasa viedla z Pov.Teplej do obce Podmanín, Praznov, Kostolec, do bývalej školy Petra Jilemnického až do cieľa. Tu každý, kto mal pečiatky z kontrol, dostal odznak. Nádherné počasie prilákalo rekordný počet 4 537 turistov. Aj my sme si užili prekrásny deň v prekrásnej jarnej prírode. 

                                                                                A.Škrtelová

 • 13.apríl – DEŇ NARCISOV

  13.apríl – DEŇ NARCISOV

  Deň narcisov je  projekt, vďaka  ktorému dokážeme rok čo rok pomáhať ľuďom bojujúcim so zákernou rakovinou. Každý jeden cent sa premieňa na konkrétnu pomoc a má nesmierny význam. Preto sa aj naša škola opäť zapojila do zbierky, aby sme tak pripnutím žltého kvietku vyslali chorým pacientom odkaz, že nie sú v ochorení sami, že ich boj sa týka nás všetkých, a že majú našu podporu.   Podarilo sa nám vyzbierať 1 502,28 eur.

  Veľká vďaka patrí našim dobrovoľníčkam a dobrovoľníkom z 9.A a 9.B triedy:

  Viki Chodelkovej, Majke Poliakovej, Natálke Kerepeckej, Paťke Halamovej, Veronke Dorincovej, Oliverovi Tamašimu, Lenke Hradňanskej, Katke Ježíkovej, Emke-Lujze Martinkovej, Stellke Šamajovej, Magdalénke Jemelkovej, Katke Martinkovej, Emke Mroščákovej  a Wlaďke Vavrovej, ktorí nám pomohli zmeniť piatok trinásteho na lepší deň – na Deň narcisov tu v škole a v rôznych častiach mesta. Bez ich ochoty a spolupatričnosti by táto zbierka nebola možná .Vďaka nim mal Deň narcisov veľkú silu a reálne pomáha.

  Získané finančné prostriedky boli zaslané na účet Ligy proti rakovine.

  Ďakujeme Vám všetkým, ktorí ste svojím dobrovoľným príspevkom podporili tento projekt.

                                                                                      Anna Danižíková

 • Turisti na kopcoch

  Turisti na kopcoch

  V nedeľu 8. apríla podnikli členovia turistického krúžku vychádzku na kopec Klapy v n.v. 654m. Kopec je tiež známy pod menom Cigánka. Jedno z brál pripomína sediacu ženu. Podľa miestnej povesti je to cigánka, ktorá ukradla orajúcim mužom jedlo a za trest skamenela. Nachádza sa nad priehradou Nosice a za dobrej viditeľnosti je z neho výhľad široko - ďaleko. Na kopec vedie viacero trás. My sme si zvolili trasu z obce Udiča po žltej turistickej značke. Je to najkratšia, ale aj najstrmšia cesta. Výhľady neboli ideálne, pretože bolo zamračené, ale túru sme si všetci - rodičia aj deti užili. V nedeľu 15. apríla sme sa zas vybrali na Bosmany a Ostrenec. Bosmany sú prírodnou pamiatkou, ktorú tvoria tri bralá zoradené v jednej línii. Týčia sa nad obcou Kostolec. Tam sme našu túru začali.Z vrcholu sme mali nádherné výhľady na oba Maníny aj malebnú Kostoleckú tiesňavu. Z Bosmán nám trvalo asi pol hodiny kým sme vystúpili na špicatý kopec Ostrenec 724 m.n.m. Vrátili sme sa cestou  okolo Veľkého Manína a Kalvárie. Krásne počasie nám znásobilo radosť a pohodu z krásneho dňa v jarnej prírode.            

                                                                                                                A.Škrtelová

 • Slávik Slovenska

  Slávik Slovenska

  10.4. sa uskutočnilo  školské kolo súťaže Slávik Slovenska. Víťazkou 1. kategórie sa stala Zuzana Košútová z 1.B, na 2. mieste skončila Kristína Tamášiová z 2.B a tretia Kamila Ďurišová z 3.B. V 2. kategórii si 1. miesto vyspievala Lucia Tamášiová z 5.B, na druhom mieste skončili Natália Hunanová zo 6.A a Nikola Mazániková z 5.B, na 3. mieste Tamara Bednárová a Alžbeta Koniarová z 5.A V tretej kategórii sa porota rozhodla 1. miesto neudeliť, druhý skončil Denis Brabec zo 7.A a tretí Dušan Pavúr zo 7.A. Do súťaže sa zapojilo celkovo 25 žiakov. Všetkým ďakujeme a víťazkám budeme držať palce 19.4. v okresnom kole.

strana:

ZŠ STRED

 • Základná škola
  Stred 44/1,
  017 01 Považská Bystrica
 • 042/4323225 riaditeľka školy
  042/4323642 administratíva,ekonomické oddelenie
  042/4321681 školská jedáleň